تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۹
متن  يادداشت
◄فساد " بزك " شده
وبلاگ تین‌نیوز، حمید نجف| یكی از بزرگترین عوامل تاثیر گذار بر ایجاد و افزایش فساد؛  وجود فضای غبار آلود و غیر شفاف است ؛ این عامل در كنار سایر دلایل از جمله ساختارهای سازمانی معیوب و بیمار كه قدرتهای افسانه ای را دراختیار مدیران قرار می دهد؛ عاملی میشود برای سو استفاده ؛ تشدید تخلفات و همچنین مانعی بزرگ فراری اقدامات موثر در مبارزه با این چالش فراگیر بخش عمده ای از تخلفاتی  كه طی این سالها شاهد بودیم برآمده از پدیده ای است كه نگارنده نام آن را فساد " بزك " شده گذاشته ام  ؛ حال منظور از  فساد" بزك"  شده ؛ چیست ؟

فساد "بزك " شده؛  واقعه ای  است كه با استعانت از خلآ های قانونی و اداری و ساختار قدیمی و معیوب ؛  نشات گرفته از اقتصاد دولتی بوجود می آید  و به تدریج در شرایط  محیطی ایده آلی كه در جامعه  وجود دارد ؛ رشد می كند و پر و بال می گیرد.

 فساد بزك شده  در حقیقت نوعی دور زدن مدرن قانون است ؛ یعنی رنگ و لعاب دادن به تخلفات و تغییر شكل دادن آن؛ بمنظور فریب سیستم های نظارتی و افكار عمومی؛ مثل این است  كه گریموری چیره دست  پیر زن 80 ساله ای را تبدیل به دختر 20 ساله کند؛ رخدادی  كه طی  سال جاری؛ بعضی از اشكال آن عریان شد و ما در موضوعاتی نظیر فیشهای نجومی و این اواخر بذل و بخشش املاك عمومی شهرداری تهران به افراد خاص شاهد بودیم .

در فساد "بزك شده  " لازم نیست كه مثلا مدیر یا مسئول دولتی برای برداشت  از بیت المال ؛ در مكانیزمهای پیچیده خود را درگیر نمایند؛ مثلا در روند اعطای پروژه ها به پیمانكار ؛ ساخت و پاخت نموده  و رقم كلانی را بعنوان پورسانت دریافت نماید یا حتی شركتی صوری در بیرون راه بیندازد و پروژه ها را به سمت  آن هدایت نماید ؛ در فساد " بزك " شده  این دشواریها وجود ندارد؛ خیلی راحت در جلسات هیئت مدیره موضوعات مطرح میشود كه  فلان مبلغ یا فلان ملك با فلان تخفیف یا حتی رایگان به آقای الف یا خانم ب و یا فك و فامیل آنها و یا حتی فلان موسسه به ظاهر خیریه  واگذار شود؛ در این فرایند نه دیگر نیازی به قوانین مناقصه و مزایده وجود دارد و نه چیز دیگری؛ اعلام هم می كنند كه مصوبه هیئت مدیره بوده حالا این هیئت مدیره ها شامل چه افرادی هستند؛  رابطه رفاقت و قوم خویشی آقایان به چه شكلی  است  و اصلا  حد و مرز اختیارات آن تا كجاست؛ خود حكایت دیگری است ؛ كه امیدوارم عمری باشد تا روزی به آن هم  بپردازیم.

یكی دیگر از تسهیلاتی كه تنها در فساد " بزك شده " وجود دارد این است كه گاهی حتی پس از افشای تخلف و رسوایی می توان با توجیهات گوناگون؛ یعنی آرایش و رنگ و لعابی جدید  همچنان از تیغ تیز نظارتهای قانونی فرار كرد.

تنها در این شكل از فساد است كه مدیر فاسد می تواند ؛ پس از افشا شدن هم طلبكارانه  و با تكبر با افكار عمومی  و مردم سخن بگوید و در كمال وقاحت چشم در چشم مردم ؛  زل زده و  دروغ بگوید .
به هر حال همچنانكه طی این سالها به موازات ایجاد اشكال جدید فساد از آن نوشتیم و هشدار داریم  ؛ باز هم می گوئیم و نظر مسئولین امر را نسبت به این راههای جدید جلب می كنیم ؛ تا با هوشیاری  و تلاشی مضاعف در جهت وضع و اجرای قوانین جدید پیشگیری اقدام  کند.

 امیدواریم تا قبل از ایجاد اشكال مدرنتر از فساد ؛  راهكارهای جدید مقابله با آن هم  از سوی مسئولین مربوطه در دستور كار قرار گیرید ؛  البته با سرعتی بیش از مفسدین ؛ چرا كه آنان همیشه یك قدم از ما جلوتر هستند.
کد خبر : 104208
برچسب ها : حمید نجف،فاسد اقتصادی
ارسال نظر

نظرسنجی
آيا از اطلاعات مركز مديريت راههاي كشور www.141.ir در هنگام سفر استفاده مي كنيد؟
 
 
 
 
 
تین نیوز اولین فعالت خود را در حوزه خبری آغاز کرده و در طول هشت سال، بیش از دويست و هفتاد هزار خبر و مطلب را با رویکرد تحلیلی و نقادانه منتشر کرده است این شبکه خبری، از طریق تعامل سازنده با نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه حمل و نقل، رسانه ها و منابع خبری ، در حال حاضر جزو رتبه های برتر در بین رسانه های الکترونیک تخصصی در ایران است.
تلفن : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۹
نمابر : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۵
آدرس: تهران خیابان اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، کوچه بهارک، پلاک 9
عمومی زیربنایی جاده‌ای ريلی هوایی دريایی شهری خودرو حوادث رسانه‌‌ها سایر استان‌ها وبلاگ ها English