تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۳
متن  يادداشت
◄ آشنایی با حرفه متخصصان الکترونیک هواپیمایی (ATSEP)
 تین‌نیوز| حمیدرضا عسگری‌زاده: سفر در شامگاه یکی از روزهای برفی زمستان از باند فرودگاه شهیدبهشتی اصفهان آغاز می‌شود، ممکن است چند سوال در ذهن شما شکل بگیرد.

خلبان در تاریکی شب و هوای مه‌آلود، پس از برخاستن از باند فرودگاه چگونه در مسیر صحیح قرار می‌گیرد و چقدر از سطح زمین ارتفاع می‌گیرد؟ خلبان در طول پرواز نیاز دارد برای هماهنگی‌های لازم با ایستگاه‌های زمینی ارتباط کلامی داشته باشد، این ارتباط با استفاده از چه سیستم‌هایی برقرار می‌شود؟

حدس شما درست است، پاسخ دستگاه بی‌سیم است، اما مشکلی وجود دارد، بی‌سیم‌ها در فواصل دور و ارتفاعات برد کافی برای ارسال امواج ندارند، به نظر شما خلبان در طول پرواز چگونه می‌تواند از فاصله خود با مبدأ مطلع می‌شود؟ اگر در طول پرواز هواپیما از مسیر اصلی خود منحرف شود آیا نظارتی در ایستگاه‌های زمینی بر آن وجود دارد؟ سوأل پایانی، زمانی که هواپیما در تاریکی شب به مقصد نزدیک شد با استفاده از چه سیستمی می‌تواند با شیب مناسب دقیقاً در وسط باند فرود ‌آید؟

پاسخ تمام سوالات شما عزیزان نزد مهندسان و متخصصان گمنام این مرز و بوم موسوم به نام «متخصصان الکترونیک هواپیمایی» است.

متخصصان الکترونیک هواپیمایی وظیفه دارند امنیت ترافیک هوایی که شامل هدایت و نظارت کامل بر تمام پروازها است را تامین و تضمین کنند.

متخصصان الکترونیک هواپیمایی با سایت‌یابی، نصب و نگهداری بیش از هزار سیستم زمینی پیچیده نظارتی، ناوبری، ارتباطی و بازرسی به کلیه سوالاتی که در ذهن شما خواننده محترم شکل گرقته است پاسخ می‌دهند. اجازه دهید برای آشنایی بیشتر با این حرفه سفر را از ابتدا مرور کنیم.
 
پس از اینکه بازرسی بدنی و چمدان‌های مسافرین در سالن ترمینال با استفاده از دستگاه‌های بازرسی با نام X-RAY و GATEWAY  انجام شد و مسافرین کاملاً در هواپیما مستقر شدند، هواپیما از باند فرودگاه شهید بهشتی اصفهان پرواز می‌کند.

برای هر پرواز یک برنامه پروازی از پیش تعیین شده وجود دارد. در برنامه پروازی اطلاعاتی مانند مبدأ، مقصد، مدت پرواز و مسیرهایی که پرواز باید در آسمان از آن عبور کند یافت می‌شود. خلبان مطابق برنامه در ابتدا باید هواپیما را در مسیر هوایی و ارتفاع مندرج در برنامه پروازی تثبیت می‌کند.

در سراسر سرزمین عزیزمان ایران دستگاه‌های ناوبری متعددی با نام‌های NDB، DVOR و VOR توسط مهندسان ATSEP نصب شده‌اند که با ارسال امواجی در فضا و دریافت امواج توسط گیرنده هواپیما جهت صحیح را به خلبان نشان می‌دهد، کافیست خلبان فرکانس سیستم نصب شده در مقصد را روی گیرنده خود در کابین انتخاب کند، عقربه سمت صحیح را به خلبان نشان خواهد داد. در واقع کلیه پروازها ما بین دو دستگاه از دستگاه‌های NDB، DVOR و VOR در حال تردد هستند و خط سیر بین دو دستگاه را مسیر یا کریدور هوایی می‌نامند.

جالب است بدانید مسیرهای هوایی چندین طبقه روی هم به فاصله عمودی 600 یا 300 متر ایجاد می‌شود و هم‌زمان چندین پرواز در یک مسیر هوایی در طبقات مختلف از روی یکدیگر عبور خواهند کرد. دستگاه‌های زمینی دیگری DME در هر لحظه فاصله هواپیما تا مقصد را با ارسال امواج به سمت هواپیما و دریافت پاسخ از هواپیما محاسبه کرده و در اختیار خلبان قرار می‌دهد.

ارتباط کلامی خلبان با مراقبت پرواز توسط سیستم‌های زمینی بنام RCAG که  سیستمی شامل فرستنده‌ها، گیرنده‌ها، بسترهای مخابراتی و ماهواره‌ای است که در سراسر کشور تأمین می‌شود.

در سراسر کشور رادارهای  PSR  و MSSR نصب شده است که در هرلحظه کلیه پروازها را در صفحه نمایشگر رادار برای مراقبت پرواز به نمایش درآورد. به مقصد نزدیک شده‌ایم و زمان نشستن پرواز روی باند فرارسیده است. از حدود فاصله 50 کیلومتری گیرنده هواپیما امواج ارسالی از دستگاه LLZ که در انتهای باند فرود نصب شده است را دریافت می‌کند و می‌تواند خود را برای فرود دقیق در خط وسط باند (Center Line) آماده کند.

وقتی پرواز به حدود 20 کیلومتری باند فرود رسید خلبان شیب مناسب را که تقریباً 3 درجه است توسط دستگاه دیگری به نام (Glide Slope) که در کنار باند فرودگاه نصب شده است، در  گیرنده خود دریافت کند و هواپیما را با شیب مناسب در باند شهید هاشمی‌نژاد مشهد به زمین بنشاند.

با توجه به اقلیم ایران، ارتفاعات و شرایط آب و هوایی متنوع آن سایت‌یابی مجموعه دستگاه‌های زمینی نظارتی، ناوبری، ارتباطی امری بسیار تخصصی و مهم است، زیرا باید پارامترهای متعددی را برای انتخاب محل مناسب نصب در نظر گرفت تا بتوان کلیه فضای کشور را به لحاظ هدایت، نظارت و ارتباط کلامی با پرواز پوشش داد.

تعداد بسیار زیادی از دستگاه‌های یاد شده در مناطق صعب‌‌العبور توسط متخصصان الکترونیک هواپیمایی نصب شده است که تعمیر و نگهداری این دستگاه‌های حساس را بسیار سخت و پیچیده می‌کند. اگر مایل هستید در آینده یک متخصص الکترونیک هواپیمایی باشید بهتراست آگاه باشید که یک متخصص ATESP باید علم و دانش خود را همواره بروز کند و با زبان انگلیسی آشنایی کامل داشته باشد.

سرعت عمل و قدرت تصمیم‌گیری برای یک مهندس ATSEP امری حیاتی است به دلیل اینکه نداشتن ارتباط و یا جهت برای یک پرواز که در میان آسمان و زمان است یک فاجعه محسوب می‌شود.

گستردگی سیستم‌های زیر مجموعه ATSEP می‌طلبد که مهندسان ذهن خود را به لحاظ علمی و روانی همواره آماده نگاه دارد و در طول خدمت با آموزش علوم و تکنولوژی جدید بروز جهت برطرف نمودن مشکلات احتمالی در کمترین زمان اقدام کند.

کارشناس الکترونیک هواپیمایی (ATSEP)
کد خبر : 109116
برچسب ها : یادداشت اختصاصی، حمیدرضا عسگری‌زاده
ارسال نظر

۱۳۹۵/۰۸/۲۶ پاسخ
عالی بود
۱۳۹۵/۰۸/۲۶ پاسخ
بسیار عالی و آموزنده بود
نظرسنجی
آيا از اطلاعات مركز مديريت راههاي كشور www.141.ir در هنگام سفر استفاده مي كنيد؟
 
 
 
 
 
تین نیوز اولین فعالت خود را در حوزه خبری آغاز کرده و در طول هشت سال، بیش از دويست و هفتاد هزار خبر و مطلب را با رویکرد تحلیلی و نقادانه منتشر کرده است این شبکه خبری، از طریق تعامل سازنده با نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه حمل و نقل، رسانه ها و منابع خبری ، در حال حاضر جزو رتبه های برتر در بین رسانه های الکترونیک تخصصی در ایران است.
تلفن : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۹
نمابر : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۵
آدرس: تهران خیابان اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، کوچه بهارک، پلاک 9
عمومی زیربنایی جاده‌ای ريلی هوایی دريایی شهری خودرو حوادث رسانه‌‌ها سایر استان‌ها وبلاگ ها English