تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۱
متن  خبر
ایرلاین‌هایی که برای ورود به فرودگاه پول می گیرند
تین‌نیوز| رسیدن رقم بدهی‌های معوق ایرلاین‌های ایرانی به ۷۰۰ میلیارد تومان، شرکت فرودگاه‌ها را بر آن داشت تا با تهدید کشاندن پرونده های شرکت‌های هواپیمایی به مراجع قضایی کار را پیش ببرد، موضوعی که تجربه جهانی مسیر عکس آن را نشان می دهد.

رقابتی شدن صنعت هواپیمایی در جهان باعث شده در کنار فعالیت سرمایه‌گذاران غیر دولتی در ایرلاین‌ها، حتی فرودگاه‌های بزرگ دنیا نیز با جذب سرمایه‌گذاران جدید به فکر افزایش درآمد خود باشند.

در ایران اما این رویه به شکل عکس اتفاق می افتد. شرکت فرودگاه‌ها به عنوان نهاد دولتی مسئولیت اداره فرودگاه‌هایی را بر عهده دارد که جز چند نمونه انگشت شمار، همگی زیان ده هستند و برای سر پا نگه داشتن آنها نیاز به جذب منابع درآمدی است که یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های آن، دریافت خدمات فرودگاهی از ایرلاین هاست. موضوعی که به صحبت های دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی نشان می‌دهد نه تنها در بعضی از کشورهای توسعه یافته جهان شبیه به آن دیده نمی شود که حتی پرداخت هزینه از سوی برخی فرودگاه ها انجام می شود.

مقصود اسعدی سامانی توضیح داد: متاسفانه در ایران شرایط فرودگاه‌ها طوری شده که آنها منابع درآمدی متنوعی پیش روی خود ندیده‌اند و از این رو یکی از تنها گزینه‌های پیش روی آنها دریافت هزینه خدمات فرودگاهی است.

وی ادامه داد: البته شرکت‌های ایرانی همواره بر مطلوب بودن خدمات مختلفی که در بسیاری از فرودگاه ها برای آنها صورت گرفته تاکید داشته‌اند و طبق قوانین تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند که هزینه خدمات پرداخت شود، اما در نگاهی کلان می توان به تجربه دیگر کشورها نیز در این حوزه اندیشید.

به گفته دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، بسیاری از فرودگاه‌های جهان با توجه به شرایط رقابتی که دارند، برای حفظ جایگاه خود اقدام به پیگیری برنامه‌های اقتصادی مختلف کرده‌اند و از فضای تجاری گرفته تا اقدامات توریستی، به دنبال آن بوده اند که فرودگاه خود را به انتخابی جدی بدل کنند.

اسعدی سامانی با بیان اینکه در چنین فضایی برای ایرلاین‌ها امکانات متنوعی پیش‌بینی می‌شود تا از فرودگاهی خاص استفاده کنند، تصریح کرد: بعضی از فرودگاه‌ها حتی برای جذب ایرلاین ها هزینه می کنند و بهای ورود آنها را می پردازند تا به این ترتیب شرایط برای استفاده از امکانات فرودگاه و سودآوری بیشتر فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر در ایران نیز فرودگاه‌ها به سمت این برنامه‌های اقتصادی حرکت کنند، قطعا رقابت در سطح صنعت هوایی ایران گسترش خواهد یافت و عبور از مسائلی که در طول ماه های گذشته صنعت هوایی کشور با آن درگیر بوده، می توان به برنامه‌هایی کلان‌تر فکر کرد.
کد خبر : 115761
منبع : خبرگزاری ايسنا
برچسب ها : هوایی، ایرلاین ها، مقصود اسعدی
ارسال نظر

۱۳۹۵/۱۰/۱۷ پاسخ
آقای سامانی، کشورهایی هم باید باشند که سوخت مجانی بیدهند. بگردی پیداشون میکنی.اگه اشتباه نکنم کشورهای زیادی هم هستند که ایرلاینها آنجا بعد از سوخت مجانی که زدند یه پولی هم میگیرند. بابا به خدا شماها مظلومید. این همه زحمت بدون اجر و مزد! کشور نیست اینجا. این همه سرمایه گذاری میکنید و هواپیماهایی را می آورید که باید گوسفند سوارسان کنند وشما مردم را سوارشان میکنید آن هم با این قبمت ها. {....}هم بد نیست.
نظرسنجی
آيا از اطلاعات مركز مديريت راههاي كشور www.141.ir در هنگام سفر استفاده مي كنيد؟
 
 
 
 
 
تین نیوز اولین فعالت خود را در حوزه خبری آغاز کرده و در طول هشت سال، بیش از دويست و هفتاد هزار خبر و مطلب را با رویکرد تحلیلی و نقادانه منتشر کرده است این شبکه خبری، از طریق تعامل سازنده با نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه حمل و نقل، رسانه ها و منابع خبری ، در حال حاضر جزو رتبه های برتر در بین رسانه های الکترونیک تخصصی در ایران است.
تلفن : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۹
نمابر : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۵
آدرس: تهران خیابان اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، کوچه بهارک، پلاک 9
عمومی زیربنایی جاده‌ای ريلی هوایی دريایی شهری خودرو حوادث رسانه‌‌ها سایر استان‌ها وبلاگ ها English