تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۷
متن  يادداشت
موانع اصلاح ساختار اقتصاد ایران
تین‌نیوز| محسن جلالپور- آنچه اصلاح ساختاری اقتصاد ایران را با مشكل روبه‌رو ساخته است، تعداد عائله دولت نیست. زیرا گرچه تعداد عائله در دولت ایران هیچ نسبتی با جمعیت و تولید سرانه ندارد، اما مانع اصلاح ساختار را باید درجای دیگر جست‌وجو کرد. به نظر می‌رسد آنچه این اصلاح را با مشكل مواجه ساخته قدرت مالی عظیمی است كه به این بوروكراسی نقش تعیین‌كننده‌ای در اجتماع داده است.

برای آنكه اهمیت مساله با اعداد و ارقام دیده شود كافی است به رقم استخراج انرژی فسیلی و مقایسه آن با تولید ناخالص داخلی كشور و ارقام بودجه‌ای توجه شود. حجم برداشت وزارت نفت از انرژی فسیلی در حال حاضر معادل ۶/ ۸ میلیون بشكه در روز نفت خام است. این عدد شامل ٧٥٠ میلیون مترمكعب در روز گاز طبیعی (معادل ۶/ ۴ میلیون بشكه در روز) و تولید اندكی بیش از ٤ میلیون بشكه نفت خام است. به قیمت‌های بودجه‌ای سال ١٣٩٦ كه هر بشكه نفت ٥٥ دلار و هر دلار ٣٣٠٠ تومان پیش‌بینی شده است، ارزش این برداشت بیش از ١٧٠ میلیارد دلار یا متجاوز از ٥٦٠ هزار میلیارد تومان است. این حجم برداشت از ذخایر فسیلی فرانسلی در یك سال معادل ۷۵/ ۱ برابر بودجه كل كشور (كه برای سال ٩٥ مبلغ ٣٢٠ هزار میلیارد تومان می‌شود) است.

قدرت تقسیم این مبلغ در سطح جامعه، چه آن‌كه بودجه را تشكیل می‌دهد و چه بخش مازاد آن (یعنی ٢٤٠ هزار میلیارد تومان) كه به‌صورت یارانه‌های مخفی در بین اقشار مرفه جامعه و صنایع انرژی‌بر از سوی بدنه چند میلیونی دولت تخصیص می‌یابد، كشور را در کلافی سردرگم گرفتار کرده كه پایه آن را سه ضلع بدنه فربه و ناكارآمد دولت، سیاست‌گذاری ناصحیح و مصرف نابجا تشكیل می‌دهد. برای آنكه ارزش افزوده تولیدشده ازسوی بدنه دولت را به چالش بكشیم نگاهی به رابطه GDP و سهم برداشت انرژی فسیلی از آن می‌اندازیم. طبق آمار بانك جهانی تولید ناخالص داخلی ایران در سال ٢٠١٥ (۹۵-۹۴) ۴۰۰ میلیارد دلار گزارش شده است. در شرایط فعلی كه قیمت انرژی در پایین‌ترین حد خود در ۱۰ سال اخیر است میزان برداشت انرژی فسیلی (١٧٠ میلیارد دلار) در واقع ٤٣ درصد GDP كشور را تشكیل می‌دهد كه این عدد برای كشورهایی نظیر ونزوئلا و نیجریه به ترتیب ٢٥ و ٣٥ درصد است (طبق اطلاعات سایت اوپك).

برای آنكه اثر مخرب بزرگی دولت بر اقتصاد ایران نمایان شود وضع حاضر را با دوره شكوفایی اقتصادی و صنعتی ایران در دهه ۴۰ مقایسه می‌كنیم. در آن دوره برداشت منابع فسیلی ١٧ درصد GDP و در دهه ۵۰ كه با افزایش قیمت نفت اقتصاد ایران به سوی تورم دورقمی و در پی آن فساد سوق داده شد، برداشت انرژی فسیلی به ٣٧ درصد افزایش یافت.

حال آنكه در حال حاضر سهم ٤٣ درصدی فعلی با احتساب مالیات‌ها و سایر منابعی كه جهت توزیع در اختیار دیوان سالار آن و بدنه عائله دولت قرار دارد، بیش از ٥٠ درصد GDP است. درآمد مالیاتی دولت در سال ٩٥ حدود ٩٠ هزار میلیارد تومان است كه تقریبا معادل رقم جبران خدمات كاركنان دولت در بودجه ٩٦ است. به‌عبارت دیگر هیچ جزئی از مالیات وصولی صرف توسعه اقتصادی كشور یا مخارج عمرانی و آبادانی نمی‌شود. جدا از هر مساله دیگری این درآمدها به جز بوروكراسی دولتی چیزی به دولت نمی‌افزاید.
کد خبر : 115944
منبع : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی
برچسب ها : اقتصاد، اصلاحات، ساختار، موانع
ارسال نظر

نظرسنجی
آيا از اطلاعات مركز مديريت راههاي كشور www.141.ir در هنگام سفر استفاده مي كنيد؟
 
 
 
 
 
تین نیوز اولین فعالت خود را در حوزه خبری آغاز کرده و در طول هشت سال، بیش از دويست و هفتاد هزار خبر و مطلب را با رویکرد تحلیلی و نقادانه منتشر کرده است این شبکه خبری، از طریق تعامل سازنده با نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه حمل و نقل، رسانه ها و منابع خبری ، در حال حاضر جزو رتبه های برتر در بین رسانه های الکترونیک تخصصی در ایران است.
تلفن : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۹
نمابر : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۵
آدرس: تهران خیابان اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، کوچه بهارک، پلاک 9
عمومی زیربنایی جاده‌ای ريلی هوایی دريایی شهری خودرو حوادث رسانه‌‌ها سایر استان‌ها وبلاگ ها English