اقتصادی
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۹
متن  يادداشت
پول ملی با شکوفایی اقتصاد ارزشمند می‌شود
تین نیوز| زهره محسنی شاد*: موضوع ارزش پول ملی، موضوعی نیست که دقیقا مربوط به امسال یا سال گذشته باشد. حفظ و یا افزایش ارزش پول ملی، بحثی است که همواره به عنوان یکی از دغدغه‌های مسئولان و سیاستگذاران اقتصادی مطرح بوده و راهکارهای مختلفی هم طی سال‌ها برای آن ارائه شده است.

البته این موضوع نیز هر از گاهی از توجه بیشتری برخودار می‌شود و آن زمانی است که دلار نوسانی می‌شود یا روند صعودی در پیش می‌گیرد. این روزها هم با افزایش نرخ دلار و نوسانات ایجاد شده در این بازار، موضوع بحث افزایش ارزش پول ملی بار دیگر اهمیتش افزایش یافته و از گوشه و کنار، نظرات و دیدگاه‌های مختلفی به گوش می‌رسد. اینکه ارزش پول ملی از چه راهی می‌تواند محقق شود و چه آثاری بر اقتصاد خواهد داشت، دیدگاه‌هایی است که ازسوی مسئولان و کارشناسان مطرح می‌شود، ضمن اینکه دولت نیز مصمم است با کاهش یک صفر از پول ملی، گامی در این جهت بردارد.

به طور قطع اینکه پول ملی باید در مقابل سایر ارزها همچون دلار که اقتصاد ما از آن بیش از اندازه تاثیر می‌گیرد، قدرت بگیرد، موضوعی غیرقابل انکار است، اما اینکه این رشد در چه شرایطی و چگونه باید اتفاق بیفتد و چه نیازها و پیش‌نیازهایی می‌خواهد، خود موضوعی حائز اهمیت است. آنطور که کارشناسان و صاحبنظران حوزه اقتصادی می‌گویند، یکی از فاکتورهای اصلی رشد ارزش پول ملی، فراهم کردن رشد اقتصادی پایدار و شکوفا کردن بخش اقتصادی است. اینکه رشد اقتصادی با درآمدهای نفتی محقق شود، رشدی نیست که بتواند ما را به اهدافمان نزدیک کند، چراکه این رشد تداوم نخواهد داشت و اثر آن کوتاه است. از این رو، برای اینکه بتوانیم به رشد اقتصادی پایدار دست پیدا کنیم، نیاز است که بخش‌های غیرنفتی، توسعه یابند و این نیاز به حمایت از بخش‌های اقتصادی از جمله تولید صنعت کشور دارد.

این موضوع بر کسی پوشیده نیست، کشوری که بر پایه تولید و صنعت پیش برود، رشد اقتصادی آن حتمی و در عین حال پایدار خواهد بود و این موضوعی است که باید دولت و سیاستگذاران اقتصادی کشور در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌هایشان به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند؛ سیاست‌هایی که با رویکرد جذب سرمایه‌گذاری خارجی و رونق تولید باشد؛ اینکه بنگاه‌های اقتصادی توسعه یابند تا از این بابت اشتغالزایی نیز در کشور افزایش یابد، ثبات در تمامی بخش‌های اقتصادی حاکم شود و فضای کسب و کار برای فعالیت بهبود یابد، توسعه صادرات غیرنفتی، بیش از همه زمان‌ها مورد توجه قرار گیرد و سایه نفت بر اقتصاد کشور کمرنگ شود. اعتبار و جایگاه کشور در دنیا ارتقا یابد و کالای تولیدی‌مان، جهان‌پذیر باشد؛ بدون شک، این شاخص‌ها، نشانه‌های شکوفا شدن اقتصاد است و این به عنوان یک پیش‌نیاز برای تقویت ارزش پول ملی کشور محقق شدنش ضروری است.

*روزنامه نگار
کد خبر : 116537
منبع : روزنامه گسترش تجارت
برچسب ها : پول ملی، ارزش، رشد اقتصادی
ارسال نظر

نظرسنجی
آيا از اطلاعات مركز مديريت راههاي كشور www.141.ir در هنگام سفر استفاده مي كنيد؟
 
 
 
 
 
تین نیوز اولین فعالت خود را در حوزه خبری آغاز کرده و در طول هشت سال، بیش از دويست و هفتاد هزار خبر و مطلب را با رویکرد تحلیلی و نقادانه منتشر کرده است این شبکه خبری، از طریق تعامل سازنده با نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه حمل و نقل، رسانه ها و منابع خبری ، در حال حاضر جزو رتبه های برتر در بین رسانه های الکترونیک تخصصی در ایران است.
تلفن : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۹
نمابر : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۵
آدرس: تهران خیابان اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، کوچه بهارک، پلاک 9
عمومی زیربنایی جاده‌ای ريلی هوایی دريایی شهری خودرو حوادث رسانه‌‌ها سایر استان‌ها وبلاگ ها English