اقتصادی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۵
متن  يادداشت
ضرورت تجهیز بانک‌های ایران به نرم‌افزارهای جدید
تین‌نیوز| در یادداشتی از محسن بهرامی ارض اقدس که در روزنامه گسترش صمت منتشر شد میخوانیم:

متاسفانه تحریم‌های ظالمانه بر ضد ایران در ۱۰سال گذشته امکانات سخت افزاری و نرم افزاری سیستم بانکی را از بین برده است. در دوران تحریم، روابط بانکی ما با سیستم بانکی جهان قطع شد و بانک‌های جهان نرم‌افزارهایی را که ۱۰سال گذشته مورد استفاده قرار می‌دادند به بانک‌های جمهوری اسلامی ندادند.
این روند باعث شد در داخل کشور بسیاری از معاونت‌های بین‌المللی بانک‌ها به دلیل نبود ارتباط و فعالیت نداشتن، تعطیل شوند. بنابراین فعالیت‌های محدود این معاونت‌ها به طور عمومی از طریق صرافی‌ها با حواله پول به صرافی کشور هدف انجام می‌شد. به این ترتیب امروز تضعیف سیستم بانکی در سال‌های تحریم باعث شده که امروز اصلاحات بانکی پس از برجام با تاخیر انجام شود.
باید بدانیم که اجرای مقررات بین‌المللی از پیش شرط‌ها و بسترهای اصلی ارتباط با شبکه بانکی جهان است، به طور نمونه مقررات مربوط به پولشویی از این موارد است. امروز پیمان‌های مالی مهم در جهان باعث شده که دسترسی به شبکه بانکی برای کشورهایی که عضو این پیمان‌ها نیستند وجود نداشته باشد. در زمینه پولشویی و اهتمام دولت به اجرای این قانون نیز باید گفت خوشبختانه با توافقات انجام شده ازسوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و دیگر بانک‌های مرکزی در کشورهای مختلف دنیا و البته توافق بانک‌های تجاری ما با بانک‌های تجاری کشورهای دیگر، امکان نقل و انتقالات بانکی فراهم شده است. این نکته مثبتی است که امروز بازرگانان و تاجران ایرانی امکان بازگشایی ال سی در بعضی کشورها را دارند، البته با این وجود مشکلات ما با کشورهایی که با دلار معامله می‌کنند به طور کامل برطرف نشده است. متاسفانه مشکلات مربوط به معاملات دلاری به طور کامل حل نشده که از دلایل آن می‌توان به پابرجایی مشکلات معاملات یوترن که باید با دلار و از طریق فدرال رزرو انجام شود، اشاره کرد که نه به دلیل تحریم‌های هسته‌ای بلکه به دلیل مسائل دیگری که امریکایی‌ها با ایران دارند، همچنان ادامه دارد. با این وجود وزارت خزانه‌داری امریکا در بیانیه‌ای به صراحت مجوز معاملات دلاری دیگر کشورها با ایران را صادر کرده و به آنها این اطمینان را داده که معامله با ایران باعث تحریم آنها نمی‌شود. امیدواریم در ادامه مذاکره ایران با ۱+۵ بقیه مشکلات ما با دیگر بانک‌های جهان برطرف شود و بانک‌های ایرانی به زودی به نرم‌افزارهای مورد نیاز برای ارتباط با سیستم بانکی جهان مجهز شوند. همچنین کارشناسان حوزه بین‌الملل از مهم‌ترین نیروهایی هستند که بانک‌ها در ۱۰سال گذشته از دست دادند و باید دوباره در این حوزه از نیروی انسانی تقویت شوند.
محسن بهرامی ارض اقدس - مشاور معاون اجرایی رییس‌جمهور
کد خبر : 117780
منبع : روزنامه گسترش صمت
برچسب ها : بانک، روابط بانکی، برجام
ارسال نظر

نظرسنجی
آيا از اطلاعات مركز مديريت راههاي كشور www.141.ir در هنگام سفر استفاده مي كنيد؟
 
 
 
 
 
تین نیوز اولین فعالت خود را در حوزه خبری آغاز کرده و در طول هشت سال، بیش از دويست و هفتاد هزار خبر و مطلب را با رویکرد تحلیلی و نقادانه منتشر کرده است این شبکه خبری، از طریق تعامل سازنده با نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه حمل و نقل، رسانه ها و منابع خبری ، در حال حاضر جزو رتبه های برتر در بین رسانه های الکترونیک تخصصی در ایران است.
تلفن : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۹
نمابر : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۵
آدرس: تهران خیابان اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، کوچه بهارک، پلاک 9
عمومی زیربنایی جاده‌ای ريلی هوایی دريایی شهری خودرو حوادث رسانه‌‌ها سایر استان‌ها وبلاگ ها English