تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵
متن  خبر
صادرات ۲۷۵ میلیون دلاری فرش در ۱۰ ماه گذشته/ ۷۰ میلیون دلار فرش به آمریکا صادر شد
تین‌نیوز| رئیس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه در ۱۰ ماه ابتدای امسال صادرات فرش دستباف از نظر وزنی و ارزشی نسبت به سال گذشته رشد داشته است، گفت: ۵ هزار تن فرش دستباف به ارزش ۲۷۵ میلیون دلار طی این مدت صادر شده است.
 
حمید کارگر رئیس مرکز ملی فرش ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه فرش دستباف ایران به عنوان یکی از اقلام عمده صادرات غیرنفتی است، گفت: طبق اعلام گمرک در 10 ماه ابتدایی امسال 4 هزار و 492 تن فرش دستباف به ارزش 275 میلیون دلار از کشور ما صادر شده است. 

وی افزود: از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 10 درصد و به لحاظ ارزشی نزدیک 19.9 درصد رشد نشان می‌دهد و در واقع، صادرات فرش هم از نظر ارزشی و هم از نظر وزنی، نسبت به سال گذشته رشد داشته است. 

کارگر با بیان اینکه بخش اعظم رشد صادراتی ناشی از سرگیری صادرات فرش به آمریکا است، بیان داشت: به طوری که در 10 ماه ابتدای امسال نزدیک به 70 میلیون دلار فرش دستباف از ایران به آمریکا صادر شده، در حالی که در سال گذشته و 5 سال گذشته صادرات مستقیم فرش به آمریکا نداشته‌ایم. 

وی اظهار امیدواری کرد، روند افزایش صادرات در دو ماه پایانی سال ادامه یابد و در سال آینده هم شاهد تداوم صادرات باشیم. 
رئیس مرکز ملی فرش ایران، گفت: امکان صادرات فرش دستباف ایران از سال 2010 تا 2016 به ایالات متحده آمریکا وجود نداشت، اما بعد از برجام، ممنوعیت مربوطه برداشته شد و تجار ایرانی توانستند فرش را به آمریکا صادر کنند. 

کارگر افزود: طبیعی است بعد از 5 سال عدم حضور در آمریکا، امسال شاهد رشد صادرات به آن کشور باشیم، اما ماندگاری و تداوم حضور در بازار آمریکا منوط به تبلیغات مؤثر در کنار شناخت ذائقه و سلیقه مخاطبان و مصرف‌کنندگان آمریکایی و همچنین سنجش و بررسی نوع عملکرد رقبای ما به ویژه هند و پاکستان در پنج سال گذشته است و نباید رشد صادراتی ماه‌های اخیر موجب ساده‌انگاری شود و برای تداوم این رشد باید تدبیر کرد
کد خبر : 120351
منبع : خبرگزاری فارس
برچسب ها : مرکز ملی فرش، افزایش صادرات، حمید کارگر
ارسال نظر

نظرسنجی
آيا از اطلاعات مركز مديريت راههاي كشور www.141.ir در هنگام سفر استفاده مي كنيد؟
 
 
 
 
 
تین نیوز اولین فعالت خود را در حوزه خبری آغاز کرده و در طول هشت سال، بیش از دويست و هفتاد هزار خبر و مطلب را با رویکرد تحلیلی و نقادانه منتشر کرده است این شبکه خبری، از طریق تعامل سازنده با نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه حمل و نقل، رسانه ها و منابع خبری ، در حال حاضر جزو رتبه های برتر در بین رسانه های الکترونیک تخصصی در ایران است.
تلفن : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۹
نمابر : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۵
آدرس: تهران خیابان اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، کوچه بهارک، پلاک 9
عمومی زیربنایی جاده‌ای ريلی هوایی دريایی شهری خودرو حوادث رسانه‌‌ها سایر استان‌ها وبلاگ ها English