تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۴
متن  يادداشت
◄ «خان» هم رفت؛ خان هوافضا هم رفت!
تین‌نیوز| عباس خاراباف: افتخار شاگردی علی‌محمد خان‌محمدی هزاوه را یک‌سال از نزدیک و چندسال دورادور در زمینه‌های مختلف داشتم. درست نوشتن را از او آموختم. چون قلمی نداشتم؛ قلمم را او می‌تراشید.

دوستان نزدیکش او را «خان» صدا می‌زدند. خان بود. خان هوایی؛ خان هوافضا! استاد سخن بود و نگارش. بسیاری از متون رسمی و غیررسمی سازمان‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی هوافضا از هما گرفته تا سازمان صنایع هوایی و اتحادیه صنایع هوایی و فضایی را او نوشت یا اصلاح کرد. 

شبانه‌روز کار می‌کرد؛ ندیده بودم خسته باشد. صبح‌ها زودتر از همه می‌آمد و شب‌ها دیرتر از همه می‌رفت. من تصور می‌کردم در محل کار می‌خوابد.

معلم و کارآفرین بود. هرچه تجربه داشت و می‌دانست آموزش می‌داد! زندگی را هم! در حوزه نشر و نگارش علمی هم قلم‌های قدرتمندی تربیت کرد.

نوآور و خلاق بود. در روزگاری که مجله علمی آن چنانی به ویژه در زمینه هوافضا نداشتیم؛ ماهنامه صنایع هوایی را راه انداخت. ماهنامه‌ای که همه را عاشق این صنعت کرد. مگر می‌شود صنایع هوایی آن روزها را به خاطر نیاورد. 

خان انتشارات و مجلات بود. اولین و جامع‌ترین دیکشنری هوافضا را تالیف کرد؛ کتاب‌های دیگری هم نوشت. کتاب‌هایی که روی میز بسیاری از مهندسان است. 

باهوش، باتجربه و دنیا دیده بود. همیشه برای هر چالش عجیبی ایده‌های خلاقانه داشت. مشکلات را خیلی خلاقانه و با تجربه خاص خودش حل می‌کرد. نه فقط مشکلات خودش را! از مشکلات بزرگ و کوچک دوستان گرفته، تا مشکلات صنایع و سازمان‌ها. از هما گرفته تا سازمان صنایع هوایی و اتحادیه. همه را. 

بغض دارم؛ ناراحتم؛ نمی‌توانم بیشتر بنویسم. خودم را مقصر می‌دانم بر درد و رنج‌هایی که او کشید. و افسوس بر درد و رنج‌هایی که ما در فقدانش می‌کشیم و خواهیم کشید. از بی‌وفایی و فراموشکاری. از اختلافات ظاهری باقی خان‌های هوافضایی؛ گرچه خان فقط یکی بود. از دل‌هایی که به هم نزدیک است و زبان‌هایی که همدیگر را آزار می‌دهند. وای بر این غرور و افسوس از گرفتاری. حواسمان نبود! حواسمان به خان نبود.
کارشناس هوافضا*
کد خبر : 120443
برچسب ها : عباس خاراباف، یادداشت، هوافضا
ارسال نظر

نظرسنجی
آيا از اطلاعات مركز مديريت راههاي كشور www.141.ir در هنگام سفر استفاده مي كنيد؟
 
 
 
 
 
تین نیوز اولین فعالت خود را در حوزه خبری آغاز کرده و در طول هشت سال، بیش از دويست و هفتاد هزار خبر و مطلب را با رویکرد تحلیلی و نقادانه منتشر کرده است این شبکه خبری، از طریق تعامل سازنده با نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه حمل و نقل، رسانه ها و منابع خبری ، در حال حاضر جزو رتبه های برتر در بین رسانه های الکترونیک تخصصی در ایران است.
تلفن : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۹
نمابر : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۵
آدرس: تهران خیابان اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، کوچه بهارک، پلاک 9
عمومی زیربنایی جاده‌ای ريلی هوایی دريایی شهری خودرو حوادث رسانه‌‌ها سایر استان‌ها وبلاگ ها English