تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۰
متن  خبر
اقیانوسی که دیگر منجمد نیست
تین‌نیوز| دانشمندان هشدار دادند که حتی در صورت اقدام برای محدود نگه داشتن میزان افزایش دمای زمین تا دو درجه سلسیوس، احتمال ذوب شدن تمامی یخ های اقیانوس منجمد شمالی برای اولین بار در 100 هزار سال اخیر وجود دارد.

به گزارش مارین تایمز،روزنامه ایندیپندنت نوشت: اقیانوس منجمد شمالی در دهه‎های اخیر در قیاس با سایر قسمت های جهان، افزایش دمای بسیار بیشتری را شاهد بوده است، به طوری که دمای هوای اسپیتسبرگن (در شمال نروژ) در زمستان سال های 1961 و 1990 ، هشت تا 10 درجه سانتی گراد بیشتر از متوسط دمای هوا بود. 

باور بر این است که چنین وضعیتی اثر قابل توجهی بر آب و هوای بیشتر نیمکره شمالی زمین دارد و شمار طوفان های خطرناک را افزایش می دهد. یک کارشناس برجسته هشدار داد که این افزایش دما می تواند تاثیر فاجعه باری بر آب و هوای زمین داشته باشد.

از دست رفتن یخ دریا که بیشتر انرژی نور خورشید را بازتاب می دهد، همچنین موجب افزایش میزان گرم شدن هوای جهان می شود.

محققان دانشگاه اِکسِتِر انگلیس در مقاله ای در مجله Nature Climate Change ، احتمال از بین رفتن تقریبا کامل یخ اقیانوس منجمد شمالی را در صورت افزایش 1.5 و یا  دو درجه سانتی گرادی دمای هوا را بررسی کردند.

توافق نامه پاریس در زمینه تغییر اوضاع اقلیمی از ضرورت نگه داشتن میزان افزایش دمای هوای زمین زیر 2 درجه سانتی گراد و در صورت امکان حدود 1.5 درجه سانتی گراد صحبت می کند اما در عمل، جهان اکنون به سمت افزایش دمای 2.6 تا 3.1 درجه سانتی گرادی تا پایان قرن حاضر پیش می رود. 

محققان نوشتند، بر اساس ارزیابی ما، اگر میزان گرمایش هوا زیر 1.5 درجه سانتی گراد بماند، احتمال بدون یخ شدن اقیانوس منجمد شمالی کمتر از یک در 100 هزار است و این احتمال در صورت محدود ماندن میزان دمای هوای جهان به دو درجه سانتی گراد، حدود یک در سه است.
کد خبر : 124328
منبع : سايت خبری مارین تایمز
برچسب ها : اقیانوس منجمد شمالی، اب شدن یخ ها
ارسال نظر

 
 
 
 
 
تین نیوز اولین فعالت خود را در حوزه خبری آغاز کرده و در طول هشت سال، بیش از دويست و هفتاد هزار خبر و مطلب را با رویکرد تحلیلی و نقادانه منتشر کرده است این شبکه خبری، از طریق تعامل سازنده با نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه حمل و نقل، رسانه ها و منابع خبری ، در حال حاضر جزو رتبه های برتر در بین رسانه های الکترونیک تخصصی در ایران است.
تلفن : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۹
نمابر : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۵
آدرس: تهران خیابان اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، کوچه بهارک، پلاک 9
عمومی زیربنایی جاده‌ای ريلی هوایی دريایی شهری خودرو حوادث رسانه‌‌ها سایر استان‌ها وبلاگ ها English