تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۸
متن  خبر
◄ تشویق تین نیوز و دیگر رسانه های حوزه تخصصی در دستور کار ما قرار دارد
تین نیوز| معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم جشن هشتمین سالگرد تاسیس پایگاه خبری تین نیوز و دومین سالگرد هفته نامه حمل و نقل گفت: سیاست وزارت ارشاد حمایت از رسانه های تخصصی و بنگاه های مطبوعاتی است.

به گزارش خبرنگار تین نیوز، حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در هشتمین سالگرد تاسیس تین نیوز و دومین سالگرد تاسیس هفته نامه حمل و نقل با حضور عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، هادی خانیکی، استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی و مدیران عامل شرکت های حوزه حمل و نقل در خصوص لزوم توجه به رسانه های تخصصی اظهار داشت: در حضور اساتید حوزه رسانه ای از جمله دکتر خانیکی قصد ندارم صحبت را به درازا بکشم و به ذکر دو نکته تیتر وار بسنده می کنم.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه خاطرنشان شد: نکته نخست درباره رسانه های تخصصی است. البته این موضوع حیطه تخصصی دکتر خانیکی و دیگر دوستان است و من با کسب اجازه از ایشان در خصوص این موضوع صحبت می کنم.

انتظامی در ادامه اظهار داشت: همه ما می دانیم که الگوی مصرف رسانه ای دنیا با ظهور رسانه های موبایل پایه مخصوصا رسانه های اجتماعی مجازی عوض شده است.

وی در ادامه گفت: این موضوع عرصه را بر رسانه های سنتی مثل مطبوعات و رادیو و تلویزیون تنگ کرده است. روند جهانی نیز این موضوع را نشان می دهند. اما با وجود این تهدید در بین رسانه های جمعی و همگانی هنوز 3 دسته از رسانه ها با فرصت مواجه هستند و تهدید آنها کمتر است.

انتظامی در توضیح این سه دسته از رسانه ها اظهار داشت: رسانه نخست رسانه های بین المللی است و رسانه دوم رسانه های محلی. هنوز یک رادیوی محلی و یک روزنامه محلی برعکس روزنامه های سراسری می تواند با اقبال روبرو شود.
معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد افزود: رسانه سوم نیز رسانه های تخصصی است.

هنوز تلویزیونی که موضوع آن مثلا فوتبال آن هم در حوزه تخصصی مثلا فوتبال اروپایی باشد برعکس تلویزیون جُنگ که درباره همه چیز برنامه دارد با اقبال بیشتری روبرو است. هرچه موضوع ریزتر باشد اقبال به آن بیشتر است.یا به عنوان مثال مجله ای در صنعت چوب. این موضوع به دلیل آن است که مخاطب خاص تر است و با فرصت مواجه است.
انتظامی در ادامه با اشاره به صحبت های وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: رسانه های تخصصی که دکتر آخوندی اشاره خوبی به آن داشتند در ارتقا فرهنگ تخصصی و در درگیر کردن حرفه ورزان و جنبه های انتقادی برای بخش های سیاست گذار بسیار موثر است.

وی در تکمیل سخنان خود گفت: به همین جهت وقتی سیاست های عمومی دولت را مشاهده می کنیم به این نتیجه می رسیم که وزارت فرهنگ و ارشاد با درک درست رسانه های جهان، مجوزهای بیشتری به رسانه هایی که به موضوعات تخصصی و یک جنبه ای دارند صادر کرده است.  موضوعات تخصصی حتی شامل یک روزنامه ورزشی نیز می شود.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد خاطرنشان کرد: 34 درصد مجوزهایی که در 3 سال و نیم گذشته داده شده مربوط به رسانه های تخصصی است. از این جهت تشویق و ترغیب این رسانه ها مثل تین نیوز و دیگر رسانه های حوزه تخصصی در دستور کار ما قرار دارد.

وی در ادامه اظهار داشت: بعضی از این رسانه های تخصصی در حوزه اقتصاد مقاومتی حتما نقش دارند. تمام نشریات حوزه کشاورزی در راستای اقتصاد مقاومتی هستند ولو اینکه عنوان اقتصاد مقاومتی را هم به کار نبرند. چون این رسانه ها باعث می شود بهره وری بالا رود و دستگاه های سیاسی را در برنامه ریزی ها کمک می کنند. مجله ای که در صنعت چرم فعالیت می کند نیز در همین راستا است. حمل و نقل نیز در همین راستا است. این یک وجه است که از آقای ذهبیون تشکر می کنم که تاثیر گذار هستند.

انتظامی در ادامه با اشاره به نکته دومی که می خواهد به آن اشاره کند گفت: نکته دوم اینکه هر چقدر ما به سمت بنگاه های مطبوعاتی پیش برویم و نوعی تجمیع صورت بگیرد بهتر است. اینکه ما به تعداد صاحبان امتیاز نشریه داریم به نظر من وضعیت مطلوبی نیست در حالی که اگر اینها تجمیع شوند بهتر است. چراکه اولا به ماندگاری مجموعه کمک می کند و به اداره علمی نیز کمک می کند.

وی در ادامه اظهار داشت: یکی دیگر از سیاست های عمومی ما قرار دادن مشوق هایی برای بنگاه های مطبوعاتی است چرا که در صدد این هستیم که یک بنگاه توسعه بیشتری پیدا کند تا یک سایت و روزنامه خاص البته با فعالیت آنها مخالف نیستیم.

وی در پایان اظهار داشت: امیدواریم 70 سالگی مجموعه تین نیوز را فرزندان ما جشن بگیرند.
کد خبر : 124499
برچسب ها : تین نیوز، هفته نامه حمل و نقل، حسین انتظامی
ارسال نظر

نظرسنجی
آيا از اطلاعات مركز مديريت راههاي كشور www.141.ir در هنگام سفر استفاده مي كنيد؟
 
 
 
 
 
تین نیوز اولین فعالت خود را در حوزه خبری آغاز کرده و در طول هشت سال، بیش از دويست و هفتاد هزار خبر و مطلب را با رویکرد تحلیلی و نقادانه منتشر کرده است این شبکه خبری، از طریق تعامل سازنده با نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه حمل و نقل، رسانه ها و منابع خبری ، در حال حاضر جزو رتبه های برتر در بین رسانه های الکترونیک تخصصی در ایران است.
تلفن : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۹
نمابر : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۵
آدرس: تهران خیابان اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، کوچه بهارک، پلاک 9
عمومی زیربنایی جاده‌ای ريلی هوایی دريایی شهری خودرو حوادث رسانه‌‌ها سایر استان‌ها وبلاگ ها English