تاریخ انتشار : جمعه ۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۰۴
متن  گزارش
◄ سرخو: قالیباف باید پاسخگوی خون آتش‌نشانان باشد/ حافظی: بارها نسبت به کمبود تجهیزات آتش‌نشانی هشدار داده‌ام
تین‌نیوز| در حالی که دقایقی تا پایان روز تلخی مانده که در تاریخ حادثه‌نگاری ایران ماندگار خواهد شد، همچنان ده‌ها نفر در زیر آوار ساختمان پلاسکو گرفتار هستند و خبری از زنده بودن آنها در دست نیست.

به گزارش خبرنگار تین‌نیوز، ساعاتی پیش شهردار تهران مرگ 20 آتش‌نشان را اعلام کرد اما پس از آن با وجود اینکه بخش‌های مختلف سیما گفتگو‌هایی با شهردار تهران داشتند، درباره آمار محبوسان یا کشته‌شدگان سوالی نپرسیدند و سخنان محمدباقر قالیباف هم به تشکر از همکارانش و موفقیت‌هایی برای ورود به زیر آوارها محدود شد.

از سوی دیگر تقریبا تمامی پیام‌های شهروندان در شبکه‌های اجتماعی به این حادثه مربوط می‌شود، انتقادها در این شبکه‌ها به عملکرد شهرداری تهران شدت گرفته و انتشار تصویری از اتاق بحران که قالیباف را خندان نشان می‌دهد، خشم شهروندان را دو چندان کرده است.

در کنار شهروندان اعضای شورای شهر تهران از طیف‌های مختلف به این حادثه و ابعاد آن واکنش نشان داده و بالاتفاق انتقادهای شدیدی به عملکرد شهردار تهران مطرح کرده‌اند.

نامه‌نگاری صرف شهرداری کافی نیست
محسن سرخو، یکی از اعضای شورا شهر است که در این‌باره پیامی با چند محور منتشر کرده که به شرح زیر است؛

«تاثر و تاسف عمیق خود را نسبت به حادثه تلخ ساختمان پلاسکو که در آن تعدادی از آتش‌نشانان قهرمان شهر تهران و احتمالا سایرین جان خود را از دست داده‌اند اعلام می‌دارم و به همه خانواده‌های این عزیزان تسلیت عرض می‌کنم.

شورای اسلامی شهر تهران بعد از حادثه خیابان جمهوری مصوبات متعددی را در مورد تامین تجهیزات مدرن و بالگرد برای سازمان آتش‌نشانی داشته است و بارها تذکر داده شده است که در صورت وقوع آتش‌سوزی و حادثه در ساختمان‌های بلند مرتبه، تجهیزات آتش‌نشانی برای مهار آن کافی نیست. ولی متاسفانه تاکنون شهرداری تهران اقدام موثری در اجرای این مصوبات و تذکرات انجام نداده است.

در جلسه 29 تیرماه امسال در شورای اسلامی شهر تهران نیز برای آخرین مرتبه به صورت مفصل در خصوص کمبود تجهیزات آتش‌نشانی و ضرورت تامین اعتبارات لازم برای رفع این نواقص و تامین تجهیزات حفاظت فردی برای آتش‌نشانان غیور صحبت شد.

آیا نباید شهردار تهران پاسخگوی خون آتش‌نشانانی باشد که به جای به‌کارگیری لوازم و تجهیزات مدرن، از غیرت خود برای خاموش کردن آتش استفاده می‌کنند؟

شهر تهران با این تعداد برج‌های بلند مرتبه و رستوران‌ها و سینماهای واقع در طبقات فوقانی و مال‌های در دست احداث هر روز با چنین مخاطراتی مواجه است.

اینکه شهرداری نامه‌نگاری کند کافی نیست. چرا واحدهای ناامن پلمب نشده است. باید شهرداری با اقدامات موثر، از بروز اینگونه حوادث جلوگیری کند.

متاسفانه عده‌ای با جنجال و جوسازی، به‌دنبال منحرف کردن افکار عمومی و جلوگیری از اطلاع‌رسانی شفاف هستند.
آیا شهرداری تهران که به خاطر اندکی بدهی یا تغییر کاربری،  واحدها را پلمب می‌کند و در مقابل آن‌ها با بلوک‌های سیمانی، مانع ایجاد می‌کند و حتی کارواش متعلق به مسجد را می‌بندد، نمی‌تواند واحدهای ناایمن را پلمپ کند؟

بارها نسبت به کمبود تجهیزات مورد نیاز آتش‌نشانی هشدار داده‌ام
رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران هم پیامی به این شرح منتشر کرده است؛

پس از پایان عملیات امداد و نجات آتش‌نشان‌های فداکار و شهروندان احتمالی مانده در زیر آوار، تمام مستندات مربوط به تعلل رخ داده در مورد این حادثه و همچنین بسترهای شکل‌گیری آن، بدون اغماض به افکار عمومی و محاکم قضایی ارائه می‌شود.
 
در حال حاضر بیش از همه‌چیز باید تلاش کرد تا عملیات آواربرداری سریع‌تر انجام شود با این امید که هنوز عزیزان ما در زیر آوار زنده باشند. به‌همین دلیل ضمن همدردی با خانواده‌های آسیب‌دیده و داغدار از ملت عزادار ایران می‌خواهیم که برای نجات جان عزیزان‌مان دعا کنند.

بارها نسبت به کمبود تجهیزات مورد نیاز آتش‌نشانی و فقدان زیرساخت‌های لازم که می‌تواند منجر به رخداد چنین فاجعه‌ای شود، هشدار داده‌ام که متاسفانه توسط هیچ‌یک از مسئولان مربوطه جدی گرفته نشد.

افکارعمومی، فرای دعواهای جناحی و سیاسی، متاثر و منتظر دریافت پاسخ است و هیچ‌چیز نمی‌تواند این خواسته را کمرنگ کند.
کد خبر : 117423
ارسال نظر

نظرسنجی
براي كاهش سوانح رانندگي در سفرهاي نوروزي چه بايد كرد ؟
 
 
 
 
 
تین نیوز اولین فعالت خود را در حوزه خبری آغاز کرده و در طول هشت سال، بیش از دويست و هفتاد هزار خبر و مطلب را با رویکرد تحلیلی و نقادانه منتشر کرده است این شبکه خبری، از طریق تعامل سازنده با نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه حمل و نقل، رسانه ها و منابع خبری ، در حال حاضر جزو رتبه های برتر در بین رسانه های الکترونیک تخصصی در ایران است.
تلفن : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۹
نمابر : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۵
آدرس: تهران خیابان اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، کوچه بهارک، پلاک 9
عمومی زیربنایی جاده‌ای ريلی هوایی دريایی شهری خودرو حوادث رسانه‌‌ها سایر استان‌ها وبلاگ ها English