تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۵۱
متن  گزارش
◄ ​فروسوختن پلاسکو همان‌قدر سیاسی است که انتخابات، و شاید هم بیش‌تر!
تین‌نیوز| گفته می‌شود فروسوختن پلاسکو همان‌قدر سیاسی است که انتخابات، و شاید هم بیش‌تر!

به گزارش تین‌نیوز، این روزها شبکه‌های اجتماعی سرشار از مطالبی در تحلیل حواشی حادثه پلاسکو است. در یکی از این مطالب که در شبکه‌های اجتماعی حوزه شهری منتشر شده، آمده است؛ فروسوختن ساختمان پلاسکو در فیزیکی‌ و بیرونی‌ترین ظاهرش چیزی جز سلسله‌ای از کنش‌ها و ‌واکنش‌های فیزیکی و مکانیکی نیست، حرارتی که چارچوب‌های آهنین را ذوب می‌کند و آتشی که در خشک و تر می‌افتد و می‌سوزد و به خاکستر می‌نشاند و جان‌های عزیزی که بر باد می‌رود. 

اما، عمق نگاه‌مان را که اندکی بیش‌تر کنیم، مجموعه‌ای از نا امنی‌های ارزان و آسان و کمین‌گرفته پشت هر حادثه‌ی معمولی را می‌بینیم که ناشی از ناتوانی نظام سیاست‌گذاری عمومی و فساد مدیریت شهری است، از این منظر، این اتفاق فهوای سیاسی فوق‌العاده مهمی پیدا می‌کند و مناسبت بسیار خوبی می‌تواند باشد برای بحث و دریافت نسبت مستقیمی که امنیت و ناامنی زندگی یومیه‌ی ما با فساد سیستماتیک و نحوه‌ی برخورد نظام سیاسی با مقوله‌ی مدیریت سیاسی و اجتماعی دارد.

برخی به هیجان‌زدگی مردم و ازدحام ایشان که مانع دسترسی مناسب آتش‌نشانان و کمک‌رسانی درست به مصدومان بوده است، اشاره کرده‌اند، این کنایه اشاره‌ای به‌جا است ولی، این پدیده را هم اگر درست ببینیم، روشن است که ضایعه‌ای است که به فقدان تربیت شهروندی باز می‌گردد، تربیتی که مانند بسیاری ضروریات دیگر، جایش در نظام آموزشی و پرورشی ما (به معنای عام کلمه، و نه فقط وزارت آموزش و پرورش) خالی است، تربیتی که سامان‌دهی آن کمترین وظیفه‌ی نظام سیاسی است.

سردرگمی خبری درمورد برخورد پدافند هوایی با پرواز شیء ناشناس بر فراز تهران، آلودگی هوای کلان‌شهرها، ناتوانی در سامان‌دهی ترافیک تهران و کنترل مؤثر کیفیت ساختمان‌سازی و ارتقای ضریب امنیت ساختمان‌ها در قبال حوادث همگی نقاط مختلف یک طیف هستند، طیفی که چیزی نیست جز دامنه‌ای وسیع از ناتوانی و فساد در سیاست‌گذاری عمومی و بدکارکردی سیاست.

اما، این رویدادها می‌رسند و می‌روند، عبرت‌آموزی در گرو اندیشیدن مکرر و هربار جدی‌تر و عمیق‌تر به ریشه‌های فسادخیز و بحران‌آفرین و فاجعه‌سازی است که از همین روی‌دادها که همه‌جای دنیا هست، این‌جا در این مرز پرگهر فاجعه می‌آفریند. 

تغافل از عمق سیاسی فاجعه‌هایی که به‌آسانی می‌توانستند مهار شوند و در اغلب کشورهای دنیا مهار می‌شوند، درسی به ما نمی‌آموزد، این که امر در کل فساد هست و نظام مدیریت سیاسی و شهری ما کارآمدی لازم را ندارد اجمالا، بخشی از معلومات عمومی است. فهم این که آن فساد و ناکارآمدی در بن فجایع است، البته نیازمند درنگ و هم‌اندیشی است. 

باید دانست به همین مناسبت‌ها است که باید بفهمیم که اصلاح سیاسی و اجتماعی امری فانتزی و فوق‌برنامه و سلیقه‌ای و برای اوقات فراغت نیست، با جان‌های ما و عزیزان ما در تصادفات رانندگی و آتش‌سوزی‌های مهارنشده و خشک‌سالی و خدای‌ناخواسته زلزله‌های بزرگ در بسیاری نقاط کشور سروکار دارد، مسأله‌ی مرگ و زندگی است.
کد خبر : 117615
برچسب ها : گزارش، پلاسکو، اتفاق، تربیت، مدیریت
ارسال نظر

نظرسنجی
آيا از اطلاعات مركز مديريت راههاي كشور www.141.ir در هنگام سفر استفاده مي كنيد؟
 
 
 
 
 
تین نیوز اولین فعالت خود را در حوزه خبری آغاز کرده و در طول هشت سال، بیش از دويست و هفتاد هزار خبر و مطلب را با رویکرد تحلیلی و نقادانه منتشر کرده است این شبکه خبری، از طریق تعامل سازنده با نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه حمل و نقل، رسانه ها و منابع خبری ، در حال حاضر جزو رتبه های برتر در بین رسانه های الکترونیک تخصصی در ایران است.
تلفن : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۹
نمابر : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۵
آدرس: تهران خیابان اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، کوچه بهارک، پلاک 9
عمومی زیربنایی جاده‌ای ريلی هوایی دريایی شهری خودرو حوادث رسانه‌‌ها سایر استان‌ها وبلاگ ها English