اقتصادی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۸
متن  گزارش
سپرده‌گذاران کاسپین صبور باشند
تین‌نیوز| رئیس کل بانک مرکزی در رابطه با حواشی اخیر حاکم بر موسسه اعتباری کاسپین توضیحاتی ارائه کرد و از سپرده‌گذاران خواست که صبور باشند.
 
به گزارش ایسنا، چندی است که موسسه اعتباری کاسپین که به تازگی مجوز فعالیت را از بانک مرکزی دریافت کرده‌ دچار برخی حواشی شد و سپرده‌گذاران برای دریافت منابع خود به این موسسه که ترکیبی از چند تعاونی غیرمجاز است، مراجعه کردند و در مجموع شرایط چندان مطلوبی بر آن حکمفرما نیست.
با این حال بانک مرکزی تاکید دارد که موسسه کاسپین با توجه به مجوزی که دریافت کرده موظف به پاسخگویی و رسیدگی به درخواست مشتریان خود خواهد بود.

با این حال ولی‌الله سیف امروز  در حاشیه ششمین همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری در رابطه با شرایط موجود موسسه کاسپین عنوان کرد که هنوز حساب‌های تعاونی‌های زیرمجموعه کاسپین به‌طور کامل به آن منتقل نشده است تا بتواند تعهدات خود را ایفا کند.

رئیس کل بانک مرکزی توضیح داد: مدلی که بانک مرکزی پیشنهاد کرد این بود که تعاونی‌ها دارایی‌ها و بدهی‌های خود را به موسسه تازه شکل گرفته کاسپین معرفی کند و سپس به انجام تعهدات خود بپردازند.
وی همچنین درباره‌ی این‌که عنوان می‌شود پرداخت وجوه به سپرده‌گذاران دیگر تعاونی‌های ادغام شده قبلا انجام می‌شد، اما اکنون متوقف شده است، یادآور شد: این مورد مربوط به یکی از واحدها بود که ادغام شد بقیه هم باید بیایند و حساب‌های خود را منتقل کنند، اما در مجموع این‌که مردم پیگیر مطالبات خود هستند از حقوق آنها محسوب می‌شود باید صبر کنند که کاسپین همه حساب‌ها را تحویل گرفته و بتواند در چارچوب به وظایف خود عمل کند.

اجرای بخشودگی جرائم بدهکاران بانکی به زودی
سیف همچنین در مورد این‌که بانک‌ها از چه زمانی قرار است بخشودگی جرائم وام‌های زیر 100 میلیون را به مرحله اجرا درآورند، ادامه داد که دولت هفته پیش این موضوع را بررسی و تصویب کرده، ولی هنوز به شبکه بانکی ابلاغ نشده است با این حال در حال طراحی آیین‌نامه آن هستیم و به زودی ابلاغ خواهد شد.

وی در این همایش به وضعیت موجود بازار ارز و دستاوردهایی که در آن به دست آمده اشاره و اظهار کرد: بازار در حال حاضر شرایط مطلوب‌تری را نسبت به گذشته پشت سر می‌گذارد و کاهش دامنه نوسانات نرخ ارز و کنترل و منطقی‌کردن نرخ آن بیانگر آن است که بانک مرکزی اجازه داده نرخ ارز نوسان اقتصادی داشته باشد.
سیف آمارهای موجود را نشانگر برگشت مجدد فعالان مرتبط با تجارت خارجی کشور به سمت نظام بانکی دانست و گفت: این روند مثبت است ضمن این‌که منابع ارزی در حال حاضر وضعیت خوبی داشته و در مجموع فضایی ایجاد می‌کند که شرایط باثبات ارزی استمرار داشته باشد.

تورم دی‌ماه ۸.۶
رئیس کل بانک مرکزی در ادامه به آمار و ارقام تورم دی‌ماه اشاره داشت و در شرایطی که اخیرا مرکز آمار از کاهش نرخ تورم در این ماه به کمتر از هفت درصد خبر داده بود آماری که سیف اعلام کرده بیانگر ثبات نرخ نسبت به آذرماه است.
وی عنوان کرد که تورم سالانه در دی‌ماه ۸.۶ درصد بوده و تورم نقطه به نقطه ۹.۶ درصد محاسبه شده است.
این اعلام سیف در شرایطی است که تورم آذرماه از سوی بانک مرکزی ۸.۶ درصد گزارش شده بود.  
با این وجود سیف عنوان کرد که دولت جهت‌گیری مثبت را دارد که بتواند در راستای افزایش رشد اقتصادی و پایداری تورم تک‌رقمی حرکت کند.
انتهای پیام
کد خبر : 117947
برچسب ها : بانك مركزي، ولي‌الله سيف، همایش سیاست‌های پولی و ارزی
ارسال نظر

۱۳۹۵/۱۱/۰۵ پاسخ
صبور باشید تا زمانی که دولت و و دستگاههای مدیریتی عوض بشه و پولها پَرررر.....
 
 
 
 
 
تین نیوز اولین فعالت خود را در حوزه خبری آغاز کرده و در طول هشت سال، بیش از دويست و هفتاد هزار خبر و مطلب را با رویکرد تحلیلی و نقادانه منتشر کرده است این شبکه خبری، از طریق تعامل سازنده با نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه حمل و نقل، رسانه ها و منابع خبری ، در حال حاضر جزو رتبه های برتر در بین رسانه های الکترونیک تخصصی در ایران است.
تلفن : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۹
نمابر : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۵
آدرس: تهران خیابان اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، کوچه بهارک، پلاک 9
عمومی زیربنایی جاده‌ای ريلی هوایی دريایی شهری خودرو حوادث رسانه‌‌ها سایر استان‌ها وبلاگ ها English