تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۰۱
متن  گزارش
◄ صنعت هوایی در مسیر اقتصاد مقاومتی
تین‌نیوز| صنعت حمل‌ونقل هوایی کشور یکی از بخش‌های تاثیرگذاری است که با وجود تحریم‌های ضد حقوق بشری که در طول سالیانه گذشته به آن اعمال شد، اما با تلاش متخصصان دلسوز این صنعت در راستای تاکید سخنان رهبری به «اقتصاد مقاومتی» سرپا ایستاد.

به گزارش خبرنگار تین‌نیوز، واژه «اقتصاد مقاومتی» برای اولین بار در سال 1389 در دیدار کارآفرینان با مقام معظم رهبری مطرح شد؛ در این دیدار رهبری از نقش بسیار بالای اقتصادی مقاومتی برای مقابله با فشارهای اقتصادی دشمنان نام برد.

رهبری تاکید کردند وظیفه‌ی همه‌ی ما این است که سعی کنیم کشور را مستحکم، غیر قابل نفوذ، غیر قابل تأثیر از سوی دشمن، حفظ کنیم و نگه داریم؛ این یکی از اقتضائات «اقتصاد مقاومتی» است که ما مطرح کردیم. در اقتصاد مقاومتی، یک رکن اساسی و مهم، مقاوم بودن اقتصاد است. اقتصاد باید مقاوم باشد؛ باید بتواند در مقابل آنچه که ممکن است در معرض توطئه‌ی دشمن قرار بگیرد، مقاومت کند.

مقام معظم رهبری خاطرنشان کردند؛ از زمان باید حداکثر استفاده بشود. طرح‌هایى که سال‌هاى متمادى طول می‌کشید، امروز خوشبختانه با فاصله‌ى کمترى انسان مى‌بیند که فلان کارخانه در ظرف دو سال، در ظرف هجده ماه به بهره‌بردارى رسید. باید این را در کشور تقویت کرد.

طبق فرمایشات رهبری؛ حرکت بر اساس برنامه، یکى از کارهاى اساسى است. تصمیم‌هاى خلق‌الساعه و تغییر مقررات، جزو ضربه‌هایى است که به «اقتصاد مقاومتى» وارد می‌شود و به مقاومت ملت ضربه می‌زند. این را، هم دولت محترم، هم مجلس محترم باید توجه داشته باشند؛ نگذارند سیاست‌هاى اقتصادى کشور در هر زمانى دچار تذبذب و تغییرهاى بى‌مورد شود.

یکی از حوزه‌هایی که همواره در اقتصاد مقاومتی نقش داشته و همواره در مقابل تحریم‌های سرسختانه دشمنان ایستادگی کرده است صنعت حمل‌ونقل هوایی بوده است.

اعمال تحریم‌های آمریکا وکشورهای غربی علیه صنعت حمل‌ونقل هوایی و هوانوردی کشور از اواخر دهه 80 به بهانه حمایت ایران از تروریسم تشدید شد؛ تحریمی که خود نقض کامل حقوق بشر و بی‌توجهی به حقوق بین‌الملل بود. اما خوشبختانه صنعت هوایی کشور با مدد توانمندی‌های داخلی سرپا ایستاد.

در همین راستا نگاهی به آمار صنعت هوایی کشور در سالیان اخیر خواهیم داشت؛ 
- توسعه و نوسازی ناوگان حمل‌ونقل، شامل افزایش تعداد كل ناوگان هوایی (فعال) و تعداد صندلی (فعال) 

- ایجاد ظرفیت در فرودگاه‌‏های كشور شامل افزایش جابه‌جایی مسافر داخلی و بین‌المللی نسبت به شش ماهه اول سال 1392

- افزایش پروازهای داخلی و بین‌المللی

- افزایش تسهیلات عبور و مرور برای حمل‌ونقل ترانزیت شامل افزایش تعداد پروازهای عبوری و  توسعه و نوسازی ناوگان حمل‌ونقل

- احداث و بهسازی توسعه و تكمیل 28 فرودگاه به مبلغ 3 هزار 773 میلیارد ریال

- بهره‌برداری از 4001 كیلومتر مسیر هوایی (سنتی و ماهواره‌ای)

- آغاز عملیات اجرایی فاز دوم طرح توسعه فرودگاه امام‌خمینی(ره) شامل احداث ترمینال دوم مسافری و ساختمان‌های جانبی و سطوح پروازی با اولویت بخش غیردولتی و جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی

- توسعه و تجهیز زیرساخت‌های هوانوردی و فرودگاهی در 9 فرودگاه

- راه‌‏اندازی كامل ترمینال بار شركت هواپیمایی ج .ا.ا در فرودگاه بین‏المللی امام‌خمینی (ره) با ظرفیت 450هزار تن به منظور افزایش ظرفیت بار ترانزیت كشور

- افزایش 93 درصدی پروازهای ترانزیتی از فراز كشور (از 179 هزارر پرواز در سال 1392 به 346 هزار پرواز در سال 1394)
کد خبر : 121268
برچسب ها : صنعت هوایی، اقتصاد مقاومتی، مقام معظم رهبری
ارسال نظر

نظرسنجی
آيا از اطلاعات مركز مديريت راههاي كشور www.141.ir در هنگام سفر استفاده مي كنيد؟
 
 
 
 
 
تین نیوز اولین فعالت خود را در حوزه خبری آغاز کرده و در طول هشت سال، بیش از دويست و هفتاد هزار خبر و مطلب را با رویکرد تحلیلی و نقادانه منتشر کرده است این شبکه خبری، از طریق تعامل سازنده با نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه حمل و نقل، رسانه ها و منابع خبری ، در حال حاضر جزو رتبه های برتر در بین رسانه های الکترونیک تخصصی در ایران است.
تلفن : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۹
نمابر : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۵
آدرس: تهران خیابان اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، کوچه بهارک، پلاک 9
عمومی زیربنایی جاده‌ای ريلی هوایی دريایی شهری خودرو حوادث رسانه‌‌ها سایر استان‌ها وبلاگ ها English