ساخت دوربین پلاک خوان خودرو در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران
ساخت دوربین پلاک خوان خودرو در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران
سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۶
Share/Save/Bookmark
ارسال اين مطلب به دوستان دريافت فايل مطلب نسخه قابل چاپ
تین نیوز | محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران موفق به ساخت دوربین پلاک خوانی شده‌اند که در طیف وسیعی از پروژه‌های ITS از جمله ثبت تخلف ورودی به محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد و عبور ازچراغ قرمز کاربرد دارد.

 
دوربین پلاک خوان embedded یک سخت‌افزار جامع و واحد دارای دوربین‌های رنگی و IR، بخش الکترونیکی با قابلیت‌های پردازش تصویر، کنترلی، پاوری و نیز سیستم نورپردازی ویژه تصویربرداری از پلاک است که فرآیند پلاک خوانی توسط آن به صورت منفرد و بدون ارتباط با پردازنده یا واحد دیگری صورت می‌پذیرد. پیش نیاز این سیستم، تامین تغذیه الکتریکی آن و خروجی آن پلاک و تصویر خودروهای عبوری است.

 
تمام مراحل طراحی سخت افزاری، سیستم سازی و همچنین هسته پردازشی این دوربین که سامانه ای کاملا بومی در نوع خود است که توسط متخصصان یکی از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و متناسب با نیاز بومی ایران طراحی شده است. بدین ترتیب موتور پلاک‌خوانی آن مخصوص ایران پیاده‌سازی شده و دارای تاریخ فارسی می‌باشد.

 
گفتنی است با توجه به بومی بودن محصول و تسلط کامل بر تمام بخش‌های سخت‌افزاری و الگوریتم‌های به کار رفته در این دوربین، امکان هر گونه اختصاصی‌سازی جهت هماهنگی با سایر سامانه‌ها مرتبط نرم افزاری و سخت افزاری فراهم می‌باشد.

 
دوربین پلاک‌خوان embedded در طیف وسیعی از پروژه‌های ITS کاربرد داشته که از جمله آن می‌توان به ثبت تخلف ورودی به محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد، ثبت تخلف عبور ازچراغ قرمز، کنترل خطوط BRT و ثبت تخلف تردد غیر مجاز در مسیرهای ویژه، سامانه ثبت تمامی ترددها قابل استفاده برای محاسبه سرعت میانگین و ثبت تخلف بر مبنای آن اشاره کرد.

 
همچنین ثبت تردد خودروهای سنگین، مدیریت راه از طریق محاسبه طول سفر و ترددشماری،‌ کشف خودروهای تحت تعقیب، ثبت تخلف سرعت لحظه‌ای بر مبنای پلاک، پلاک‌خوان پارکینگی، کنترل گذرگاه یک طرفه و ورود ممنوع، ساخت خودروی پلاک‌خوان جهت ثبت تخلفات پارک حاشیه‌یی، سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض ETC یا ORT از دیگر کاربردهای این دوربین پلاک‌خوان به شمار می‌رود.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
کد مطلب : 13016