تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۰۶
متن  گفتگو
◄ ساخت 890 کیلومتر در دوسال از سوی خیرین
تین‌نیوز| وزارت راه و شهرسازی با همه گستردگی و فراگیری‌ای که دارد، طبیعتاً نمی‌تواند در یک‌زمان واحد همه مشکلات را حل کند و زیرساخت‌ها را برای مردم مهیا کند، این وزارتخانه بودجه و توان مشخصی دارد که بر اساس آن عمل می‌کند.

به گزارش خبرنگار تین‌نیوز، با توجه به محدودیت توان وزارت راه و شهرسازی و وجود نیازهای زیاد، به نظر می‌رسد که جامعه به همکاری بیشتر و همه‌جانبه نیاز دارد تا بتواند چنین مشکلاتی را مرتفع کند، انجمن خیرین راه و ترابری، نهادی است که چنین مسئولیتی را برعهده‌گرفته است و تلاش دارد با استفاده از کمک‌های مردمی مسائل موجود در حمل‌ونقل را حل کند.

برای اطلاع از جزئیات فعالیت‌های این سازمان به سراغ صادق افشار، رئیس هیئت‌مدیره این سازمان رفتیم.

صادق افشار در خصوص هدف از تشکیل این انجمن گفت: در سال 91 تعدادی از همکاران وزارت راهی که در واقع پیشکسوتان حوزه فعالیت‌های وزارت راه و شهرسازی بودند بر آن شدند تا انجمنی را راه‌اندازی بکنند که از طریق آن بتوان مشکلات موجود در این حوزه را با اتکا به کمک‌های خیرین مرتفع کنند.

افشار ادامه داد: بنا شد در راستای این هدف که خیرین به سمت‌وسوی مناطق محروم هدایت بشوند انجمن خیرین ایمنی راه‌ها تشکیل بشود، البته کمک‌های این خیرین تنها محدود به کمک‌های مالی نمی‌شد، بلکه زمینه کارشناسی را هم در برمی‌گرفت.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن خیرین راه و ترابری گفت: هدف اصلی مدنظر این انجمن اشاعه فرهنگ مشارکت و جلب کمک‌های مردمی در حوزه حمل‌ونقل به‌ویژه در مناطق محروم بود، مناطقی که نیاز به زیرساخت‌های حمل‌ونقل دارند.

این مقام مسئول گفت: این جمع اولیه که به دنبال تشکیل انجمن بودند طی جلسات مستمری هیئت مؤسس انجمن را تشکیل دادند، در سال 93 بعد از پیگیری‌های مکرری که انجام شد نهایتاً مجوز رسمی تشکیل انجمن اخذ شد.

صادق افشار در رابطه با اهداف کلی سازمان گفت: در این انجمن اهدافی مانند ارتقای ایمنی راه‌های مناطق محروم، انجام امور مربوط به فرهنگ‌سازی، تأمین تجهیزات، ایجاد تسهیلات میان راهی مثل پایانه و نمازخانه‌ها و حتی برطرف کردن نیازهای حمل‌ونقلی مانند پل‌سازی دنبال می‌شود.

افشار گفت: البته لازم به ذکر است که در گذشته چنین اقداماتی توسط خیرین به‌صورت پراکنده صورت گرفته بود، اما انجمن در نظر داشت این رسالت را ایفا بکند که این‌گونه فعالیت‌ها را سازمان‌دهی کند و به این کمک‌ها و مساعدت‌ها شکل رسمی بدهد و همچنین با ترغیب دیگران در این زمینه فرهنگ‌سازی کند.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن خیرین راه و ترابری در خصوص جامعه هدف این انجمن اظهار داشت: جامعه هدف ما طیف وسیعی از مشاورین، پیمانکاران، کارفرمایان، بیمه‌گذاران، بهره‌برداران، انجمن‌های صنفی و خیرین محلی و حتی افرادی که در خارج از کشور حضور دارند و به کمک به مناطق محروم علاقه‌مند هستند را در برمی‌گیرد، البته این تنها یک‌سوی ارتباطات ما را تشکیل می‌دهد و در سوی دیگر ارتباطاتی با وزارت راه، شهرسازی برقرار کرده‌ایم که این منابع در راستای طرح جامع پیش‌بینی‌شده وزارت راه هزینه بشود.

افشار از ابزارهای موجود در این حوزه نیز چنین گفت: در کنار این مواردی که ذکر شد، طی سال‌های اخیر برای جذب مشارکت‌ها ما از یک ابزارهای جانبی هم استفاده می‌کنیم، در قانون پیش‌بینی شد که اگر چنانچه در مناطق مختلف، افراد خیر آمادگی انجام کار خیر درزمینهٔ راه‌سازی، پل‌سازی و به‌طورکلی حمل‌ونقل داشته باشند، وزارت راه قیر مورد نیاز برای این فعالیت‌ها را به‌صورت رایگان پرداخت کند.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن خیرین راه و ترابری در پایان اظهار داشت: با استفاده از این ابزارها انجمن خیرین راه و ترابری طی دو سال گذشته موفق به انجام 20 پروژه شده در این پروژه‌ها حدود 890 کیلومتر راه ساخته‌شده که بخش عمده‌ای از آن در مناطق روستایی بوده و جمع مبلغی که در این پروژه‌ها هزینه شده در حدود 147 میلیارد تومان است که حدود 60 میلیارد تومان آن توسط سهم خیرین راه بود
کد خبر : 118926
برچسب ها : انجمن خیرین
ارسال نظر

نظرسنجی
براي كاهش سوانح رانندگي در سفرهاي نوروزي چه بايد كرد ؟
 
 
 
 
 
تین نیوز اولین فعالت خود را در حوزه خبری آغاز کرده و در طول هشت سال، بیش از دويست و هفتاد هزار خبر و مطلب را با رویکرد تحلیلی و نقادانه منتشر کرده است این شبکه خبری، از طریق تعامل سازنده با نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه حمل و نقل، رسانه ها و منابع خبری ، در حال حاضر جزو رتبه های برتر در بین رسانه های الکترونیک تخصصی در ایران است.
تلفن : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۹
نمابر : ۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۵
آدرس: تهران خیابان اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، کوچه بهارک، پلاک 9
عمومی زیربنایی جاده‌ای ريلی هوایی دريایی شهری خودرو حوادث رسانه‌‌ها سایر استان‌ها وبلاگ ها English